ua en pl 

+38(032)294-94-40

(067) 674-04-23, (067) 672-01-21

Хорватія ::: Про країну

Офіційна назва - Республіка Хорватія (Republika Hrvatska). Друга за площею території та чисельністю населення республіка колишньої СФРЮ.

Хорватія межує з Боснією і Герцеговиною (довжина кордону - 932 км), Угорщиною (329 км), Словенією (501 км), Соціалістичною Республікою Югославія (241 км. на півночі та 25 км. на півдні). Загальна довжина сухопутного кордону становить 2197 км.

Морські кордони були визначені між Італією та колишньою Югославією і нині становлять 930 км. Між Хорватією та Словенією - у затоці Піран, між Хорватією та Чорногорією - у затоці Катор. Демаркаційна лінія морем визначається островами. Вона проходить по лінії фарватера. Цей простір становить державні кордони Хорватії.

Географічне положення - розташована у північно-західній частині Балканського півострова. Географічно країна розташована на перехресті між Центральною Європою і Середземномор'ям.

Хорватське Адріатичне узбережжя - одне з найбільш порізаних у світі: тут налічується 1185 островів та острівців. 66 з них заселені. Найбільший з них - острів Крк; інші великі острови: Крес, Хвар, Пагі Коркула. Найбільші півострови - Істрія та Пельжесак, найбільша затока - Кварнер.

  • Площа території держави (включаючи море) - 89,810 кв. км.
  • Площа суходолу - 56,610 кв. км.
  • Площа внутрішнього моря - 33,200 кв. км.
  • Площа економічної морської зони - 23,870 кв. км.
  • Загальна площа економічної зони - 113,680 кв. км.
  • Довжина берегової лінії - 5835 км.
  • Довжина берегової лінії материка - 1777 км (30,5%).
  • Довжина берегової лінії островів - 4058 км (69,5%).
  • Морські простори: континентальна зона (глибини до 200м або на глибину експлуатації).
  • Територіальні води - 12 морських миль.

Кількість населення - 4,5 млн. осіб (1999 р.).

Адміністративний поділ: Хорватія складається з 21 жупанії (округа): Біловар-Білогора, місто Загреб, Дубровнік-Неретва, Істра, Карловак, Копрівніца-Крізевчі, Крапіна-Загор'є, Ліка-Сень, Медімур'є, Oсієк-Баранья, Пожега-Славонія, Прімор'є-Горскі Котар, Шибеник, Сісак-Мославіна, Славонскі Брод-Посавіна, Раскол-Далмація, Вараждін, Віровітіца-Подравіна, Вуковар-Срем, Задар-Kнін, Загреб.

В свою чергу жупані поділяються на громади та міста. У Хорватії 6694 населених пунктів, 204 з яких - міста, а решта - села. Великі селища складаються з кількох громад, але у більшості випадків селище відповідає місцевій громаді. Крім того, існує два спеціальних самоврядувальних округи (котари), які перебувають під контролем сербської меншини, - Гліна та Кнін.

Столиця - Загреб (Zagreb) - 706,7 тис. жителів.

Інші великі міста: Спліт - 189 тис. осіб, Рієка - 168 тис., Осієк - 105 тис. осіб.

Офіційна мова - хорватська.

Грошова одиниця - куна = 100 липам (введено 1 червня 1994 р.)

Національне свято - 25 червня - День незалежності (1990 р.).

Державний прапор. Державний гербГерб Республіки Хорватія - історичний хорватський герб, основою якого є 25 червоних і білих (срібних) полів, що чергуються.

Прапор Республіки Хорватія складається з трьох рівних поперечних смуг червоного, білого і синього кольорів з історичним хорватським гербом у центрі. Верхня частина герба (корона) накладається на червону частину прапора, а частина основи накладається на синю область прапора.

Прапор - символ прагнення хорватських національних реформаторів до об'єднання Хорватії.

Державний гімн Республіки Хорватія - "Lijepa Nasa Domovina" ("Наша гарна Батьківщина"). Автор віршів - Антун Міханович. Спочатку вірш був опублікований у журналі "Даніца" ("Ранкова зірка") у 1835 під назвою "Hrvatska Domovina" ("Хорватська Батьківщина"). У 1846р. Йосип Рунджанін під час служби в Гліні придумав мелодію на вірші Міхановича. А в 1861 році В.Ліхтенеггер скомпонував і записав музику Рунджаніна. Вперше як державний гімн пісню було виконано в 1891 році на виставці, що проводилася Хорватсько-Славонською Економічною Спілкою у Загребі.

Членство в міжнародних організаціях - ООН, ОБСЄ, РЄ, участь у програмі НАТО "Партнерство заради миру".

Домен - .hr.

Місцевий час

Хорватія знаходиться в зоні GMT/UTC+1. Час відстає від київського на 1 годину. Коли у Загребі полудень, у Києві 13 година.

Валюта

Офіційна валюта Хорватії - куна (КN). 1 куна=100 липам.

В обігу знаходяться грошові знаки достоїнством 5, 10, 20, 50, 100, 500 і 1000 кун, а також монети достоїнством 1, 2, 5 кун і 10, 20 та 50 лип.

Скрізь розрахунок ведеться тільки кунами.

На 17.05.2002 курс обміну становив: 10 HRK = 1.22681 USD.

Електрика

Напруга в електромережі становить 220 V, 50 Hz. Розетки європейського стандарту.

Віза

Для в'їзду в Хорватію з України необхідно оформити в'їздну візу в Посольстві Хорватії в Україні.

Митні правила

Ввезення і вивезення іноземної валюти і цінних паперів не обмежується.

Іноземні громадяни мають право ввезти в Хорватію без сплати мита особисті речі та інші предмети вартістю до 100 доларів не для продажу. Для осіб старше 17 років - 200 шт. сигарет або 50 шт. сигар, 1 літр міцних алкогольних напоїв, 3 літри вина, 50 мл парфумів, 0,5 кг кави, відеокамеру, фотоапарат і т.д.

Без сплати мита з Хорватії можна вивозити: міцних алкогольних напоїв - 1 л, вина - 2 л., сигарет - 200 шт., або сигар - 50 шт., або тютюну - 250 г., парфуми, косметику, продукти харчування, предмети і речі домашнього вжитку - в межах власних потреб; подарунки і сувеніри на сумму до 300 хорватських кун. Заборонено ввозити вогнепальну зброю, вибухові речовини, боєприпаси, антикварні предмети, наркотики і предмети, які завдають шкоди озоновому шару. Заборонено ввозити без спеціального дозволу предмети, які становлять художню або колекційну цінність.

Пам'ятки культури

У Хорватії дуже багато визначних пам'яток. Рідко яка країна може похвалитися відразу 5 об'єктами, які занесено ЮНЕСКО до Списку світової спадщини. Це - палац римського імператора Діоклетіана (який сам, до речі, був родом із Хорватії) у Спліті, історичний центр міста Трогіра, Євфразієвська базиліка в Пореччі, місто-музей Дубровник і національний природний парк "Плитвицькі озера". Загалом у Хорватії 7 національних парків, 3 з яких - морські, 2 - розташовані в горах, 2 - на річках та озерах.

Міський транспорт

Загреб: райони столиці Хорватії з'єднані між собою розгалуженою мережею трамвайних маршрутів. Одноразовий квиток коштує $0,65. Проїзний на один день - $1,75.

Усі загребські таксі працюють по лічильнику. За посадку беруть $1,25. 1 кілометр пробігу коштує $0,65, у вихідні і вночі - 20-% націнка, за кожне місце багажу - $0,20 за кілометр.

Кожна година очікування коштує $4.

Поїздка в межах міста обійдеться у $5-8.

Для автомобілістів

Максимально допустима швидкість у місті - 50 км/год, на звичайних дорогах - 80 км/год, на автобанах - 130 км/год.

Допустима норма алкоголю - 0,5 промілі.

Обов'язковим є використання ременів безпеки для всіх пасажирів під час руху автомобіля.

Зв'язок

Телефони-автомати приймають в основному телефонні картки, які можна придбати у поштових відділеннях або кіосках з написами "Duhan", "Vjesnik", "Tisak".

При наявності мобільного телефону стандарту GSM перед набором коду країни необхідно набрати 00.

Екстренні телефони

  • Аварійна служба - 987
  • пожежна служба - 93
  • поліція - 92
  • швидка допомога - 94
  • інформація і довідка - 981

Магазини

Зазвичай магазини відкриті з 8-ї до 20-ї години. На узбережжі, особливо під час туристичного сезону, режим роботи може змінюватися: з 6-ї до 12-ї і з 17-ї до 20-ї або 22-ї години.

Національна кухня

Хорватська національна кухня дуже багата і різноманітна. Базується на античній традиції. Далматинська кухня зазнала великого впливу італійської кухні. Хоча основними складовими далматинської кухні є рослинні продукти, проте фірмовими її стравами є риба та інші дарунки моря. Приготовані на оливковій олії, із додаванням середземноморських приправ, страви з морських продуктів найчастіше подаються або у вареному, або у смаженому (на відкритому вогні) вигляді. Крім того, Хорватія славиться своїми сухими винами. Білі сорти, дещо слабкіші, поширені на півночі, а червоні - на півдні країни.

Чайові

При хорошому обслуговуванні в ресторані можна округлити рахунок під час оплати. Не рекомендується залишати гроші на столі в ресторані. Інколи вартість обслуговування включено в рахунок.

"На чай" прийнято давати також таксистам, барменам і гідам.