ua en pl 

+38(032)294-94-40

(067) 674-04-23, (067) 672-01-21

Австрія ::: Про країну

Офіційна назва - Австрійська Республіка - Republic Osterreich.

Державний устрій - федеративна республіка. Глава держави - федеральний президент. Глава федерального уряду - канцлер. Парламент складається з двох палат: Федеральної ради і Національних зборів.

Географічне розташування - країна знаходиться у Центральній Європі. Межує з Чехією (спільний кордон - 362 км), Німеччиною (784 км), Угорщиною (366 км), Італією (430 км), Ліхтенштейном (35 км), Словаччиною (91 км), Словенією (330 км), Швейцарією (164 км).

Площа території - 83,858 тис. кв. км (113 місце в світі).

Адміністративний поділ - 9 федеральних земель (Bundesland): Бургенланд (Burgenland), місто Відень (Stadt Wien), Верхня Австрія (Oberosterreich), Зальцбург (Salzburg), Каринтія (Karnten), Нижня Австрія (Niederosterreich), Тіроль (Tyrol), Форарльберг (Vorarlberg), Штирія (Steiermark), які поділяються на округи (Bezirk), округи - на громади (Ortsgemeinde).

Кількість населення - 8,15 млн. чол. (липень 2001 р.).

Столиця - Відень (Wien) - 1,543 млн. мешканців.

Інші великі міста - Грац (223 тис. мешканців), Лінц (185,8 тис.), Зальцбург (145,2 тис.), Інсбурк (114,7 тис.), Клагенфурт (90,1 тис.).

Державна мова - німецька.

Релігія - католицизм, протестантство.

Національне свято - 26 жовтня - День ухвалення австрійським парламентом Закону про постійний нейтралітет (1955 р.). Відзначається з 1965 року.

Державний прапор. Державний гербДержавний прапор складається з двох червоних і центральної білої горизонтальних смуг. Червоний колір покликаний символізувати кров патріотів, пролиту в боротьбі за свободу і незалежність Австрійської Республіки. Білий - символ свободи, завойованої народом Австрії в результаті повалення монархічного режиму.

Державний герб зображений у вигляді орла у вільному польоті, на голові якого золота башта міської стіни з трьома тризубами. У правій лапі орла - золотий серп, у лівій - золотий молот. Як сказано у законі від 1 травня 1945 р., ці предмети повинні символізувати співробітництво основних груп трудящих: робітників - (молот), селян - (серп) і буржуазії (башта міської стіни). З лап орла - символу свободи і незалежності країни - звисають обривки ланцюгів, що означають звільнення країни від гітлерівського нашестя. Герб прийнятий у 1945 р.

Грошова одиниця - євро = 100 євроцентам.

Членство у міжнародних організаціях - ООН, СОТ, МБРР, ОБСЄ, ЄС, МВФ, ОЕСР, РЄ, ЕКА, ЕМС, МФЧХіЧП та інші.

Домен - .at.

Банки

Працюють у понеділок, вівторок, середу і п'ятницю з 8.00 до 12.00 і з 13.30 до 15.00, а в четвер - з 8.00 до 12.30 і з 13.30 до 17.30. Відділення банків в аеропортах і на великих вокзалах працюють з 6.30 до 22.30, у тому числі і у вихідні дні.

Магазини

При покупках на суму понад 75 євро можна повернути ПДВ (близько 13%). Для цього необхідно отримати в магазині заповнений продавцем чек "tax-free" з формуляром "Tax Free for tourist Austria Tax-Free Shopping" або "Europa-Tax-Free Plakette". Проштемпельований на митниці чек потрібно відіслати в магазин або у відділ безмитної торгівлі. Повернення ПДВ здійснюється готівкою прямо на митниці або за допомогою чека або банківського переведення (з деяких товарів стягуються комісійні). У будні магазини працюють з 8.00 до 18.00, у суботу - до 13.00, кожну першу суботу місяця - до 17.00.

Місцевий час

Відстає від київського на 1 годину.

Зв'язок

Код країни 42, при наборі номера всередині Австрії перед кодом міста треба набрати 0, при виході на міжнародний зв'язок - 00. Всі австрійські населені пункти мають автоматичний прямий телефонний зв'язок з усіма європейськими країнами. Телефонні автомати (дзвонити можна як монетами, так і за картками "Telefonkarte") встановлені у поштових відділеннях і на вулицях (розмова з поштових відділень дешевше). Телефонні картки "Telefonkarte" (упаковані в пластик) продаються в тютюнових кіосках або на пошті. Дзвінки в будні дні з 18.00 до 8.00 дешевші на 33%, значні знижки також діють у вихідні й у святкові дні цілодобово.

Коди найбільших міст: Баден - 2252, Бранд - 5559, Відень - 1, Грац - 316, Зальцбург - 662, Інсбрук - 512, Лінц - 732, Ферлах - 4227.

Правила в'їзду

Австрія входить до Шенгенської зони. Для отримання візи необхідно мати:

  • закордонний паспорт, дійсний протягом трьох місяців після закінчення терміну візи;
  • дві анкети - заяви ( німецькою або англійською мовами);
  • одну фотографію;
  • ваучер на прийом і обслуговування від австрійського турагентства або готелю;
  • медичну страховку;
  • авіаквиток або інші проїзні документи;
  • Довідку з місця роботи з зазначенням доходу (англійською або німецькою мовами), для непрацюючих - виписку з банківського рахунку, кредитну картку і т.д., для учнів - довідку з місця навчання;
  • оплачений консульський збір у розмірі 30 євро.

Для дітей до 18 років, які подорожують окремо від батьків, потрібний дозвіл від батьків, завірений нотаріусом. Звичайний термін оформлення документів у посольстві - до двох тижнів. Типові терміни перебування в країні за туристичним запрошенням - до трьох тижнів, за службовим - до трьох місяців. Незалежно від виду запрошення, посольство видає мультивізу для багаторазового в'їзду в країну протягом зазначеного у візі терміну.

Митні правила

Немає ніяких обмежень на ввезення або вивезення іноземної і місцевої валюти (вивезення більше ніж 3,5 тис. євро декларується). Крім предметів особистого користування, можна ввозити товари і сувеніри на суму, що не перевищує 180 євро на людину (якщо товари ввозяться через спільний кордон з Угорщиною, Словенією, Словаччиною або Чехією - 70 євро на людину). Безмитно ввозиться вино - до 2 л., міцні спиртні напої - до 1 л., сигарети - до 200 шт. (або сигар - до 50 шт., або тютюну - до 250 гр.), парфуми - до 50 гр., туалетна вода - до 0,25 л. і сувеніри на загальну суму не більше 70 євро на людину.

Без спеціального дозволу заборонене ввезення і вивезення предметів і речей, що становлять історичну і художню цінність; наркотиків, зброї, золота в злитках, а також деяких медикаментів.

Корисні поради

Чайові складають 5% від вартості замовлення, у великих ресторанах прийнято залишати 10% від суми рахунку. Офіціант обов'язково поверне здачу по рахунку, і вже після цього, у тій же серветці, треба залишити чайові. У барі і кафе можна залишити дрібні монети. У вуличних кафе чайові не дають. Таксистові прийнято залишати 10% від суми на лічильнику, можна просто залишити дрібні гроші із здачі.

Для користування підйомниками необхідно придбати разові або одноденні квитки (бувають кількох категорій) або більш вигідні "скі-пасси" на кілька днів (для діючих більше 10 днів необхідна фотографія).

Туристичні пластикові картки забезпечують безплатний проїзд у будь-якому виді громадського транспорту, безкоштовне (або дешеве) відвідання музеїв і екскурсій, усілякі знижки. Безкоштовні карти Відня, маршрути транспорту, програми екскурсій і брошури можна отримати в офісі Вієн-Турисмус на Альбертинаплатц.

Електрика

Напруга в мережі 220 В, 50 Гц, розетки європейського типу.

Охорона здоров'я

Медицина в основному платна. Перед поїздкою необхідно оформити міжнародну медичну страховку. Сертифікат про щеплення не потрібний. За необхідності краще звертатися в медпункт в Українському посольстві.

Фестивалі

Кількість урочистих заходів і свят просто величезна, і більшість з них так чи інакше пов'язані з музичними і культурними подіями країни.

У Відні проводяться Дні Гайдена (початок березня), Дні духовної музики (початок березня - середина квітня), Віденський фестиваль (травень - червень), Віденське музичне літо (середина червня - середина вересня), Міжнародний музичний молодіжний фестиваль (липень), фестиваль Спектакулум (липень), Дні Шуберта (листопад), фестиваль оперети в Бадені (кінець червня - середина вересня) й ін.

Гран-Прі Австрії з автогонок Формули-1 проходить на автодромі A1-ринг у Шпільберзі у травні - липні.

В Інсбруці - концерти в палаці Амбрас (середина червня - початок серпня) і фестиваль стародавньої музики (друга половина серпня).

У Зальцбурзі - Моцартівський тиждень (останній тиждень січня), Великодній фестиваль, Зальцбурзький фестиваль на Трійцю, концерти у фортеці Хоензальцбург (Великдень - кінець жовтня), концерти в палаці Мірабель (цілий рік), Зальцбурзький театр маріонеток (цілий рік), Зальцбурзький фестиваль (кінець липня - кінець серпня), Дні культури в Зальцбурзі (жовтень), Передріздвяні концерти (грудень) і музичні фестивалі Моцарта.

Айзенштадт - Міжнародні дні Гайдена (середина вересня), концерти Гайдена в палаці Естерхазі (середина вересня - початок жовтня). У Граці - Штиріада (червень - липень), фестиваль "Осінь у Штирії" (кінець вересня - кінець жовтня), концерти в палаці Еггенберг (травень - вересень) та ін.

Лінц - Міжнародний Брукнерівський фестиваль (середина вересня - початок жовтня), виставка Арс Електроніка (середина вересня) та ін.

У Мербиші - Озерний фестиваль (липень-серпень, по суботах і неділях).

Національна кухня

Австрійська кухня дуже традиційна і сильно відрізняється в різних землях країни. У національній кухні відчувається італійський і німецький вплив, дуже багато спільних рис з кухнею Угорщини, Чехії, Словенії і навіть Туреччини. Це єдина у світі національна кухня, що носить назву столиці, а не країни, тобто "віденська", а не "австрійська".

Головна австрійська м'ясна страва - відомий віденський шніцель - засмажений у сухарях великий шматок м'якої телятини, неодмінно покриває край тарілки, подається з овочевими салатами. Ще один символ віденської кухні - смажена курка "бакхун", а також кайзерівський омлет (скоріше навіть легкий пиріг із збитих яєць) "кайзершмаррн", відварена яловичина з яблучним хріном "тафельшпіц", філе форелі, локшина з сиром "касноккен" та сирний суп, короп по-сербськи, в'ялена шинка, аналог італійської "пасти" - "нокерль" і ніжна гусяча печінка. Безліч страв готується з квашеної капусти, наприклад галушки з кислою капустою "кротспатцн", печеня "хоарнейстнидей" і багато гарнірів. В Австрії також печуть дуже смачний хліб, який, на відміну від інших країн Європи, обов'язково присутній на столі.

За кількістю солодких страв віденській кухні немає рівних у світі. Крім традиційного яблучного пирога "апфельштрудель", на весь світ відомі шоколадний "захертортен", ромовий пиріг "гугельхупф", солодке суфле "зальцбургер ноккерльн", запечений у яйці білий хліб з повидлом і цукром "арму ріттер", абрикосові галушки "маріленкнедль", віденські млинчики, торти і тістечка.

На особливу увагу заслуговують віденські кав'ярні, які є батьківщиною європейської культури споживання кави; кава є "візитною карткою" країни, в якій пропонують зазвичай не менше 30-50 сортів кави - кава з вершками "меланж", еспрессо з вершками "браунер", "капучино", холодна чорна кава з ромом або коньяком, міцний еспрессо "курце" або більш слабкий "ферленгертер", подвійний "мокко" с великою кількістю збитих вершків "айншпеннер" і незліченна кількість інших видів кави.

Тірольська кухня відрізняється великим різноманіттям страв і "ситністю", найбільш популярний суп зі шпиком, запіканка з картоплі, борошна, м'яса і шпику "грестль", бульйон з фрикадельками з печінки "ліберкнедль", різноманітні свіжі салати і смажене м'ясо, у першу чергу - відомий віденський шніцель, а також безліч італійських страв. Штирія відрізняється великою кількістю страв з тушкованого м'яса з різними спеціями і коренями, а також неодмінною присутністю на столі місцевого вина. В Каринтії і Зальцбурзі велика кількість страв слов'янського походження - вареники з сиром, галушки, локшина з шинкою "шинкенфлекерн", оладки "штраубен", млинчики "палачинкен" із солодкими наповнювачами, смажена річкова форель і безліч борошняних страв.

В Австрії виробляють безліч сортів гарного пива. Самі австрійці воліють вживати легке молоде вино "хойріге", також виробляються такі чудові сорти, як рислінг "Грюнер Вельтлиннер" і "Мюллер тургау" з долини Вахау, червоне вино "Шильхер" або білі вина "Мускателлер" і "Моррілан" із Західної Штирії, а також сухі вина з Бургенланда.

Визначні місця

В Австрію, що вважається найкрасивішою країною Центральної Європи, туристів приваблюють краєвиди Відня та відомі гірськолижні курорти, а також мальовничі альпійські селища Тіролю, чудові національні парки і "озерний край" на заході країни.

Відень, розташований у мальовничому місці середньої течії Дунаю й оточений прекрасними відрогами Віденського лісу, - одне з найкрасивіших міст світу і "музична столиця Європи". Злиття багатьох культур протягом сторіч створило тут неповторну архітектуру, яка сильно постраждала в часи Другої світової війни, але практично повністю відновлена працьовитими зодчими. Символ міста - Собор Святого Стефана (Штефансдом), святого заступника столиці Австрії, якому більше 800 років. Під собором знаходяться стародавні катакомби - місце поховання представників династії Габсбургов, його внутрішнє оздоблення просто заворожує красою, а в його шпиль вправлене турецьке гарматне ядро, яке потрапило в собор під час турецької облоги міста в XVI ст. Навпроти собору лежить красива площа Штефансплатц і постмодерністський скляний будинок комерційного центру Хаас-Хаус. На стінах Штефансдому можна побачити міри довжини, розміру і ваги, за якими у середні століття перевіряли товар при покупці, а з його оглядового майданчика відкривається чудовий вид на Дунай і Відень. Від площі відходить ще один символ Відня - вулиця Грабен, "серце міста", на якій зосереджені такі визначні пам'ятки, як колона Пейтзойле, готель Захер і церква Петерскірхе. Тут же розташовані і фешенебельні магазини. Цікаво ознайомитися з прилеглими Міхалеркірхе, Марі ам Гештаде, Францисканеркірхе, неоготичною Ратушею (1872-1883 р.), однією з найкрасивіших площ світу - Іозефплатц, з розташованою на ній Палацовою капелою і Бургтеатром (1874-1888 р.), будинком парламенту (1883 р.), перед яким височить статуя Афіни-Паллад, і відомою Віденською Оперою (1861 - 1869 р.) - місцем проведення культового щорічного Оперного балу.

Гордість Відня - красиві парки, різноманітні за своїм виглядом і призначенням. Парк Пратер вважається "народним" парком Відня (діє з XVIII ст.) і славиться найбільшим колесом огляду у світі (65 м.) і відмінними ресторанами. У стародавньому парку Аугартен регулярно проводяться десятки музичних вистав, феєрій і симфонічних концертів. Парк Віденський Ліс, розташований на околиці столиці, у передгір'ях Східних Альп - це цілий лісовий район, із власними містечками і готелями, курортами і термальними джерелами. Обмежений з одного боку мальовничою долиною Дунаю і виноградниками, а з іншого - курортним районом Бадена і Бад-Фослау, Віденський Ліс є улюбленим місцем відпочинку віденців і гостей країни.

В австрійській столиці напевно більше цікавих музеїв, аніж у будь-якому іншому місті світу. Найбільший музейний комплекс Європи - Музеумсквартьє (площа 60 тис. кв. м.), перебудований з військових казарм у самому центрі Відня. Тут у літній період відчиняють двері Центр Архітектури, Центр Культури і Мистецтва, Зала Мистецтв Відня, Музей Сучасного Мистецтва, Музей Леопольда, дитячий Музей Зум, маса художніх і музичних експозицій. Обов'язково варто відвідати головний художній музей Австрії - Музей історії мистецтв на площі Марії-Терези в центрі міста (живопис XVI-XVII ст., колекції середньовічного прикладного мистецтва й антики). Дуже популярні серед туристів Академія образотворчих мистецтв на Шиллерплатц (фламандці, Босх), Австрійський етнографічний музей, Музей військової історії, Музей образотворчих мистецтв (великі зібрання Дюрера і Тиціана), Музей сучасного мистецтва в палаці Ліхтенштейн (XVII ст.), Віденський Музей годинників, Музей історії Відня на Карлплатц, Технічний музей промисловості і ремесел, Історичний художній музей, Музей олова (частка зібрань Р.М. Феттера), колекція стародавніх музичних інструментів "Музикверейн" при Музеї історії мистецтв, славнозвісний музей графіки - галерея Альбертіна (понад 1,5 млн. робіт), музей-квартира Зиґмунда Фрейда на Берггассе 19, Державний єврейський музей у Ейзенштадті (50 км. на південний схід від Відня) і безліч інших, не менш цікавих колекцій.

Околиці Відня не менш привабливі, ніж сама столиця. На березі Дунаю, за 70 км. на захід від Відня, лежать руїни фортеці Дюрнштейн (XII ст.), в'язнем якої був легендарний англійський король Річард Левине Серце. У Туллні, в замку Атценбург, увесь рік проходять концерти, присвячені Шуберту (у цих місцях розташовувався маєток дядька великого композитора, у якому він часто бував). Згідно з "Піснею про нібелунгів", саме тут відбулася перша битва легендарного Зиґфріда з королем гунів Етцелем (Аттилою). Неподалік лежать руїни фортеці Арабург - останнього оплоту протестантів в Австрії. За 25 км на південний захід від Відня розташовані цистерціанські монастирі Хейлигенкрейце. У Гумпольдскирхені височіє замок німецьких лицарів з парафіяльною церквою Св. Михайла і статуєю Св. Непомука на мальовничому мосту, а також відомі винні підвали. Зовсім поруч з Віднем знаходиться містечко Клостернойбург, де місцеві ченці виробляли вино понад 900 років тому, місцева школа виноробства вважається однією з найстаріших у Європі.

На відстані 25 км на південь від столиці, серед зелених пагорбів Віденського лісу, полів і виноградників, лежить відомий Баден. Цей курорт з цілющими гарячими сірчаними джерелами був відомий ще в часи Стародавнього Риму - тут у II ст. н.е. розташовувався табір римської когорти і провів останні роки життя Марко Аврелій. У 1804-1834 р.р. місто було літньою імператорською резиденцією Австро-Угорщини, сюди з'їжджалася вся знать і діячі культури і мистецтв. Цілющу воду Бадена використовують і в наші дні для купання, пиття і профілактики ревматичних захворювань, артрозів, захворювань хребта і суглобів, а також для загального відновлення й оздоровчих процедур.

Штирія - федеральна провінція Австрії, що межує зі Словенією і славиться величезною кількістю середньовічних замків і "країною озер" Зальцкаммергут. Стародавні замки і монастирі розкидані по всій території області, найбільш привабливі: барочна фортеця Рігерсбург з готичною каплицею, лицарською залою і колекцією середньовічної зброї, ренесансний замок Херберштайн (XIII-XVII ст.) з Оружейною палатою і залою фамільних портретів, паломницька церква Маріацелль (1157 р.) зі скарбницею, капелою із срібним вівтарем (1727 р.) і чудотворною статуєю XIII століття, абатство ордену цистерцианців у Нойбург-ан-дер-Мюрці (1350-1612 р.), монастир августинців у Форау (1163 р.), найстаріший австрійський монастир ордену цистерціанців у Рейні (1129 р.) або унікальний монастир бенедиктинців у Гьосс (1000 р.), а також безліч інших.

Південна Каринтія, яку за красу її природи часто називають "Австрійською Рів'єрою", це безліч гір і долин, близько 1270 мальовничих озер, по берегах яких розсипані маленькі курортні містечка з першокласними готелями, прекрасними пляжами і повною інфраструктурою відпочинку, а також відомі гірськолижні центри.

Столиця Каринтії - Клагенфурт, заснований у 1252 році біля мальовничого озера Вертер-Зеї. Це дуже красиве місце, що славиться своїм парком "Мінімундус" - музеєм зменшених у 25 разів шедеврів світової архітектури, а також мініатюрною, але повністю функціонуючою залізницею та маленьким портом з моделями суден. До місцевих визначних пам'яток відносяться ренесансна Ратуша з "гербовою залою", барочний палац єпископа (XVIII ст.), собор (XVI ст.), Музей Каринтії, а також Зоопарк рептилій Хаппа і парк динозаврів - одні з найбагатших зібрань земноводних у Європі. У західній бухті Вертер-Зеї, серед вкритих лісами відрогів Альп, лежить Фельден - один з найкращих озерних курортів країни з найсучаснішими готелями, казино, пляжними кафе, магазинами і чудовою кухнею, а також прекрасні курорти Пертчах з центром водних розваг, Вармбад Філіах з його термальними джерелами і національним парком (20 га), зелений Крумпендорф і мальовничий Марія Верт на невеликому півострові на південному березі озера. Термальний комплекс Бад Блюмау (15 тис. кв. м водної площі) з критими і відкритим термальним басейнами (температура води +36 С) вважається одним з найсучасніших і найкраще технічно оснащених у Європі - тут можна пройти практично всі мислимі і немислимі процедури.

Федеральна провінція Нижня Австрія лежить у нижній течії Дунаю на північному сході країни, на кордоні з Чехією і Словаччиною. Федеральна провінція Зальцбургерланд знаходиться в центрі країни. Столиця - Зальцбург, батьківщина великого Моцарта, розкинулася біля самого підніжжя Альп. Зальцбург вражаюче мальовничий і славиться своєю найбагатшою культурою і щорічними музичними фестивалями. Символами міста вважаються фортеця Хоензальцбург (1077-1861 р.), що служила резиденцією князів-архієпископів (1595-1619 р.), з органом "Зальцбурзький Бик" (XVI ст.). Невелика федеральна провінція Бургенланд знаходиться на самому сході країни, на кордоні з Угорщиною, Словаччиною і Словенією. В Айзенштадті, столиці Бургенланда, цікавими є площа Естерхазі-платц, палац Естерхазі з чотирма барочними флігелями (1663-1672 р.), Залою Гайдена і прекрасними парадними залами, парк на Гайденгассі, будинок-музей Гайдена, францисканська церква (1625 р.) зі склепом родини Естерхазі, міська ратуша, церква Кальваринбергкірхе.

Західна провінція Австрії - Форарльберг - межує зі Швейцарією і Німеччиною. У столиці провінції - Брегенці, на південному березі Боденського озера, цікаві міська ратуша, вежа Санкт-Мартинстурм (XVII ст.) з невеликим музеєм зброї, палац Турн і Таксис.

Ну і, звичайно, головна "прикраса" Австрії - гірськолижні курорти. За їх кількістю і рівнем сервісу країна впевнено посідає провідні позиції у світі. Найцікавіший регіон - Тіроль, де розташований відомий Лех - "колиска гірськолижного спорту", з висотами від 1304 до 2811 м., 260 км. гірськолижних і 18 км. рівнинних трас, з майже сотнею підйомників і великим вибором невеликих зручних готелів. Санкт-Антон Санкт-Кристоф, Штубен, Цюрс і Лех, а це більше 500 км. трас. Кітцбюель, де щорічно проходять етап Кубка Світу, і район Целль ам Зеї - Капрун з льодовиком, що дозволяє кататися цілий рік. Капрун - катання на Майскьогель більше підійде новачкам - незважаючи на досить круті схили, траси мають комфортний рельєф і гарні місця для тренування.